Předměty

 

Na Skandinávských studiích vás čeká mnoho zajímavých předmětů. Kromě několika "Ačkových" předmětů, které musíte splnit každý semestr, si můžete vybrat mezi velkým množství "Béčkových" předmětů (předměty vyučované na Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky, mezi které patří i velké množství online kurzů, které jsou tvořeny nejen vyučujícími, ale také studenty).
 
Mezi základní předměty, které vás budou provázet celým studiem, patří švédská gramatikafonetikapraktická jazyková cvičeníčtení a psaní. V prvním semestru je mezi povinnými také zajímavý předmět Úvod do studia dějin a kultury Skandinávie, který vyučuje doc. Juříčková. Abyste si rozšířili obzory a neseděli jen ve škole, absolvujete první dva semestry předmět Skandinávská exkurze, ve kterém navštívíte skandinávské firmy a velvyslanectví skandinávských zemí. Ve druhém ročníku patří mezi zajímavé povinné předměty Workshop tvoření internetových kurzůProjekt a Mediální projekt.
Fotografie ze Skandinávské exkurze na Dánskou ambasádu
 
Fotografie ze Skandinávské exkurze na Norskou ambasádu
 
Gramatika, fonetika a praktická jazyková cvičení
Předměty gramatikafonetika praktická jazyková cvičení mají dvě části. Přestože každý z těchto předmětů má svou prezenční část ve škole, hodina týdně nestačí, aby se všechno jaksepatří procvičovalo. A tak většinu času, který budete věnovat těmto předmětům, strávíte doma u svého počítače. V gramatice na Elfu (e-learning) si budete každý týden procvičovat, co jste se již naučili a do fonetiky budete nahrávat různé básničky a věty, abyste si procvičili výslovnost. V předmětu Praktická jazyková cvičení je mnoho úkolů, které jsou zaměřeny na témata, která právě probíráte ve škole. Na Elfu odevzdáváte také své úkoly do psaní a některých dalších předmětů.
 
Projekty a workshopy
Ve Workshopu tvoření internetových kurzů se sami naučíte tvořit online kurzy, ze kterých se později budou učit i další studenti. Pokud jste šikovní a kurz se vám povede, máte možnost získat stipendium za práci, kterou jste svému kurzu věnovali.
 
Vašim úkolem ve druhém ročníku je také vymyslet si vlastní projekt, který se týká Skandinávie a zrealizovat ho. Díky tomuto předmětu vznikl například zajímavý projekt týkající se výstavy fotografií s názvem Skandinávie našima očima. Následující Mediální projekt je v podstatě to samé, s tím rozdílem, že se k realizaci projektu musí bezpodmínečně použít média (facebook, twitter, blog, internetové stránky…). 
 
V předmětech Workshop skandinávské lidové hudby a Překladatelský workshop jsou pozváni hosté ze Skandinávie, kteří s vámi stráví dva dny. Ve Workshopu skandinávské lidové hudby k nám jezdí hudebníci, se kterými dva dny zpíváme severské písně a tančíme severské tance. Na Překladatelský workshop, jak již název napovídá, přijedou skandinávští spisovatelé, kteří mluví o své práci a svých knihách.
 
Vybrané oblasti moderní skandinávské společnosti
Několikrát za semestr vás čeká jeden z nejoblíbenějších předmětů na oboru – Vybrané oblasti moderní skandinávské společnosti, který vyučuje JUDr. Knot. V přednáškách se dozvíte zajímavosti ze současné skandinávské společnosti hlavně v oblasti politiky, ekonomie a mezinárodních vztahů, ale také přednášky zajímavých hostů (v podzimním semestru 2012 jimi byli velvyslanci z Norska a Švédska).
 
E-learningové kurzy
Mnoho předmětů je vyučovaných pouze na internetu a to obzvlášť ty, které vytvořili starší studenti Skandinavistiky v rámci předmětu Workshop tvoření internetových kurzů. Tyto předměty jsou jak švédsky, tak česky. Patří mezi ně například VikingovéSkandinávská literatura od roku 1960Švédská politikaReligion och mytologi i Skandinavien (Náboženství a mytologie ve Skandinávii), Bygg upp ditt ordförråd (zde si vylepšujete svou slovní zásobu) a mnoho dalších. Je jen na vás, o jakou oblast se zajímáte a té se můžete věnovat. Pokud vás zajímá něco, o čem ještě není udělán kurz, můžete ho později udělat vy :-)
 
Další zajímavé předměty
Protože Skandinávie není jen švédština, ve třetím ročníku Vás čeká předmět Skandinávská konverzace, ve kterém se budete snažit porozumět a komunikovat s norštináři a ve kterém se také budete norštinu a dánštinu pasivně učit.
 
Pokud rádi zpíváte, můžete si zapsat předmět Švédština v písních a připojit se ke švédskému sboru SIST. Pokud ještě k tomu máte herecké vlohy a rádi byste se věnovali této oblasti, můžete se připojit k divadelnímu souboru SveTr.
 
SIST
Švédský sbor SIST vznikl na jaře 2009 po vedením studentky hudební vědy Kateřiny Janošové v rámci předmětu „Švédština v písních“ na FF a od té doby na konci každého semestru navštěvuje se svým zpěvem vybrané domovy seniorů, kromě toho vystoupil také se speciálním programem pro vybrané mateřské školy.

Členy jsou především studenti FF, kteří absolvovali alespoň jeden semestr švédštiny. Sbor je doprovázen klávesami, flétnou, houslemi či klarinetem. Vystupoval již rovněž při akcích obchodního domu IKEA a Avion, kromě toho se každoročně účastní tradiční oslavy svátku svaté Lucie pořádaného Severskou společností a vystupuje i na Midsommarfestu (oslav letního slunovratu) v Brně.
 
V zimním semestru se zpívají a trénují především vánoční písničky, které se pak spolu s několika českými zpívají na koncertech. V jarním semestru se zpívají nejen lidové písničky oslavující jaro a přírodu, ale také moderní známé švédské písně, například od proslulé švédské kapely ABBA.
 
Odkaz na starší koncerty SISTu na youtube je zde.